Fundusze Inwestycyjne - skuteczne inwestowanie
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
 
 


Porady Opiekuna

Zapisz się na darmowy kurs

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Raporty i publikacje o rynku funduszy inwestycyjnych.
Infolinia - zadzwoń  w godzinach 9-15
Jesteś w: Str. dla f. zagranicznych

Strategia dla funduszy zagranicznych

Strategia dla funduszy zagranicznych, którą proponujemy w portalu to strategia Ośmiu Rynków. Szczegółowy opis dostępny jest dla abonentów - informacje można także znaleźć na blogu. Tutaj prezentujemy podstawowe założenia.

W większości produktów inwestycyjnych dostępne są fundusze zagraniczne. To fundusze inwestujące na rynkach światowych, fundusze surowcowe, fundusze alternatywne. Z uwagi na dodatkowe ryzyko walutowe inwestor może także dodatkowo zyskać - przy wzrostach kursów walut. Z kolei spadek cen walut będzie zaniżał wyniki funduszy.

Gdzie inwestować? Mając do wyboru fundusze inwestujące w Chinach, Rosji, Turcji, Singapurze, Afryce, Tajlandii... mało kto jest w stanie przewidzieć, który kraj/ region wybrać.

Strategia "Ośmiu Rynków" - czyli zasada eliminacji

Zamiast próbować przewidzieć, które rynki zarobią najwięcej proponujemy zastosować zasadę eliminacji.

Wybieramy 6-8 różnych rynków zagranicznych
Sposób doboru może być nawet losowy. Warto podeprzeć się np. ocenami funduszy zagranicznych wybierając kilka najlepszych rynków. Można kierować się opiniami analityków co do przewidywań zyskowności poszczególnych rynków finansowych.
Dla każdego rynku wybieramy jeden fundusz
Np. w oparciu o oceny funduszy. Przykładowo jeden fundusz akcji tureckich, jeden akcji chińskich, jeden rosyjskich, i.t.d. Dla urozmaicenia można dodać jeden lub dwa fundusze surowcowe.
Dla każdego z tak wybranych funduszy definiujemy Kroczący Stop Loss
Zalecany jest tutaj próg alarmowy na poziomie 8% dla każdego funduszu z osobna. 
Po otrzymaniu alarmu o przekroczeniu progu alarmowego...
... po prostu należy sprzedać jednostki tego funduszu przenosząc pieniądze na fundusz pieniężny / lokatę.

W ten sposób na bieżąco eliminujemy te rynki, w których nasze zainwestowane pieniądze nie zarabiają. Pozostawiając w portfelu fundusze tych rynków, które uzyskują lepsze wyniki.

Wersja pesymistyczna: wszystkie giełdy tracą. Stosując tę zasadę po jakimś czasie dla każdego z funduszy inwestor otrzyma alarm przekroczenia progu alarmowego i zakończy inwestycję ze stratą zbliżoną do progu, który świadomie zaakceptował. Zachęcamy do lektury dodatkowych materiałów po opłaceniu abonamentu - gdzie pokazujemy jak ta strategia wykorzystuje brak ścisłej korelacji rynków zagranicznych.

Wersja realna: dla części rynków wystąpią spadki - przy czym nie zawsze od razu na początku inwestycji. Dla tych funduszy próg kroczącego stop loss będzie się podnosił, zapewniając wycofanie ze stratą mniejszą niż próg alarmu, choć często wyższą. Jednocześnie część rynków będzie zarabiać. I te wzrosty pozwolą zarabiać inwestorowi.

Wersja optymistyczna: wzrosty trwają na wszystkich rynkach. Inwestor zarabia całością zainwestowanego kapitału.

Monitorowanie rynków i ryzyka walutowego

Zamiast (lub w uzupełnieniu) do monitorowania poszczególnych funduszy inwestycyjnych możliwe jest zdefiniowanie Kroczącego Stop Loss dla wybranych indeksów giełd światowych oraz najważniejszych walut. Te dodatkowe powiadomienia mogą być pomocne w dodatkowym określeniu sytuacji rynkowej oraz sytuacji inwestycji w funduszach zagranicznych z uwagi na ryzyko walutowe (korzyść walutową).

Wprowadzenie dodatkowego progu ostrzegającego

Portal umożliwia zdefiniowanie kilku progów dla tego samego funduszu. Przykładowo:

Próg 8 procent

Wzorcowa zasada dla funduszu zagranicznego (np. funduszu akcji tureckich) zakłada zdefiniowanie progu alarmowego na poziomie 8%. I oczekiwanie na przekroczenie tego progu.

Próg 4 procentMożliwe jest zdefiniowanie Kroczącego Stop Loss z ostrzeżeniem. I dla tego samego funduszu pilnowanie dodatkowo progu niższego. Na przykład 4%-6% jako ostrzeżenia.

Po otrzymaniu alarmu o przekroczeniu progu dodatkowego (w przykładzie 4%), gdy nie został przekroczony główny próg alarmowy (w tym przykładzie 8%) warto sprawdzić informacje z rynków. Jeżeli analitycy przewidują, że na danym rynku prognozy nie są najlepsze warto profilaktycznie już wcześniej wycofać się z tej inwestycji zamiast czekać na dalsze spadki.

Rozwiązanie to polecamy jako dodatkowe zabezpieczenie dla rynku funduszy zagranicznych.

Zmiana progu alarmowego w czasie inwestycji

Próg alarmowy ma zapewnić ochronę przed większymi stratami. Inwestując w fundusze akcji próg ten często ustawiony będzie na poziomie 6-10%. Fundusze akcji mają okresowe wahania wartości, stąd próg niższy mógłby powodować szybkie powstanie alarmu.

Jeżeli stosując Kroczący Stop Loss udało się już uzyskać satysfakcjonujący zysk warto zmniejszyć próg alarmowy. Aby wycofać się z mniejszym ubytkiem od tego co udało się dotychczas zarobić. Dobrym punktem wyjścia może być ustalenie zysku, przy którym zaczynamy stawiać jeszcze bardziej na bezpieczeństwo może być próg 15% wzrostów.

Próg alarmowy można zmienić nawet do poziomu 2% (4% przy funduszach akcji zagranicznych). W takiej sytuacji nadal dajemy sobie szanse na dalsze wzrosty, nie ograniczając ich w żaden sposób. Jednocześnie przy nawet niewielkim spadku cen możemy otrzymać alarm o przekroczeniu progu alarmowego. I zakończyć inwestycję na satysfakcjonującym poziomie.

Wydrukuj

Danych do obliczeń dostarczają Analizy Online

Opiekun Inwestora (C) Wszystkie prawa zastrzeżone 2006-2023

Kliknij aby przeczytać: RegulaminRegulamin płatności,  Politykę Prywatności, formularz rezygnacji.

 
 
Symbole literowe ocen (ABCD) - wzór przemysłowy zastrzeżony

Raporty, opracowania, publikacje, oceny statystyczne funduszy, powiadomienia i komentarze portalu Opiekun Inwestora oraz prowadzonych blogów nie mają charakteru rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Opracowania nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia jest właściwa dla konkretnego inwestora. Korzystając z prezentowanych materiałów konieczne jest przeprowadzenie niezależnej oceny oraz zapoznanie się z analizami pochodzącymi z innych źródeł i uwzględnienie innych niż przedstawione czynników ryzyka. Opiekun Inwestora nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie prezentowanych i przekazywanych informacji ani za ich skutki.

Projekt graficzny i realizacja - Infoserwis