Fundusze Inwestycyjne - skuteczne inwestowanie
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
 
 


Porady Opiekuna

Zapisz się na darmowy kurs

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Raporty i publikacje o rynku funduszy inwestycyjnych.
Infolinia - zadzwoń  w godzinach 9-15
Jesteś w: Strategie krótkoterminowe

Strategie krótkoterminowe

To przykładowo techniki oparte o powiadomienia Kroczącego Stop Loss.

Kroczący Stop Loss to doskonały sposób na bezpieczne inwestowanie na rynku funduszy akcyjnych. Brzmi trochę nietypowo - gdyż nie do tego przyzwyczaiły nas media oraz firmy branży finansowej.

Podstawowym założeniem dla strategii Kroczącego Stop Loss są założenia: Inwestując agresywnie nie trzeba godzić się na dużą stratę. Oraz: W fundusze akcji (także zagranicznych) można inwestować nawet na 1 miesiąc.

Pod jednym warunkiem - takiej inwestycji należy pilnować - po to aby nie stracić więcej niż zaplanowaliśmy.

Definicja

Kroczący Stop Loss zakłada określenie z góry pewnego, akceptowanego procentu dopuszczalnej straty. Wymaga codziennego sprawdzania wartości portfela i alarmowania, gdy próg straty został przekroczony (cena funduszu spadła). Jeżeli jednak cena funduszu wzrosła - to próg alarmowy podnosimy.

Daje to możliwość wycofania się z inwestycji z dużym zyskiem (przy wzrostach na giełdach), z niewielkim zyskiem gdy sytuacja nie była najlepsza i w najgorszym razie z niedużą stratą - dzięki odpowiednio wczesnemu wycofaniu się z inwestycji (i np. przeniesieniu pieniędzy do funduszy bezpiecznych).

Zasada działania

Działanie Kroczącego Stop Loss zakłada:

Po aktywowaniu oblicacny jest próg alarmowy
W oparciu o najbardziej aktualną cenę funduszu / wartość portfela. Jeżeli próg Kroczącego Stop Loss został ustawiony na 10% a cena funduszu to 50 zł, to próg alarmowy ustawiony zostanie na 45 zł.
Strategia codziennie sprawdza wycenę (funduszu lub portfela funduszy)
W ten sposób codziennie sprawdza czy nie wystąpiła jedna z poniższych sytuacji.
Gdy wycena wzrosła
... to podnoszony jest próg alarmowy, który obliczany jest jako stały procent od nowej, wyższej wyceny. 
Gdy wycena spadła (ale próg alarmowy nie został przekroczony)
... to strategia nie podejmuje żadnych działań.
Gdy wycena spadła (ale próg alarmowy został przekroczony)
... to strategia natychmiast wysyła alarm z informacją o przekroczeniu progu alarmowego.

Podsumowując: strategia pilnuje określonego progu alarmowego, przy czym podczas wzrostów wyceny próg ten jest podnoszony.

Twój cel inwestycyjny

Podsumujmy: inwestując na krótki okres czasu wiemy, że zainwestowanych pieniędzy będziemy potrzebować za jakiś w miarę dokładnie określony czas. Chcemy dobrze zarobić, ale jednocześnie chcemy minimalizować ryzyko. Ponieważ nadrzędnym celem jest zabezpieczenie kapitału, to zakładamy także scenariusz porażki - czyli, że wyjdziemy “na zero” lub z niewielką, kilkuprocentową stratą. Ale nie godzimy się na większą stratę.

W tej inwestycji możemy zdefiniować dwa cele:

Cel nadrzędny: Gwarancja kapitału lub w najgorszym razie niewielka (do 5-15% strata)
Po prostu. Inwestycja ma określony czas trwania i pieniędze będą dokładnie wtedy potrzebne. Nie ma tutaj mowy o inwestowaniu długoterminowym, odrabianiu strat.
Oczekuję możliwości wysokich zysków. Ale nie za wszelką cenę.
Miło będzie mieć więcej pieniędzy do wydania. Ale gdybym miał więcej stracić to się na to nie godzę. Wolę już mieć to co wpłaciłem lub nieznacznie mniej. W końcu oczekuję dużych zysków więc z jakimś ryzykiem muszę się liczyć.

Koniecznie trzeba podkreślić - że najważniejszy jest cel nadrzędny tej strategii, nie stracić więcej niż świadomie zaplanowałem.

Monitorowanie funduszy lub całego portfela

Strategię można wykorzystać do monitorowania poszczególnych funduszy inwestycyjnych lub do monitorowania wartości całego portfela (funkcja dostępna w abonamencie profesjonalnym).

Zasady działania są dokładnie takie same (w przypadku monitorowania portfela portal przelicza aktualną wartość portfela przesyłając stosowne powiadomienia).

Strategia Kroczącego Stop Loss podczas spadków

Jeżeli inwestor nie miał szczęścia, i zaraz po tym jak zainwestował w fundusze akcyjne zaczęły się spadki to … po prostu należy wycofać się zgodnie z założeniami strategii z niewielką, z góry zaakceptowaną na etapid definiowania straetgii stratą.

Strategia inwestowania podczas spadków

Oznacza to, że zrealizowaliśmy nasz cel nadrzędny - ochronę dużej części kapitału.

Jak zareaguje inwestor nie stosujący tej strategii?  Z dużym prawdopodobieństwem będzie kontynuować inwestycję wierząc, że to może chwilowa korekta.  Gdyby spadki trwały nadal mogłoby się okazać, że strata jest dużo większa. A gdy nasza inwestycja ma się zakończyć np. za 2 lata - to niestety godząc się na możliwość większej straty odrabianie tej straty będzie bardzo bolesne.

Strategia Kroczącego Stop Loss podczas wzrostów

Jeżeli założymy, że jednak jako inwestor nie będziemy pechowcami … to dzięki podnoszeniu progu alarmowego dajemy sobie bardzo dużą szansę na wycofanie się z naszej inwestycji z zyskiem.

Strategia inwestowania podczas wzrostów

Co zrobić po otrzymaniu alarmu przekroczenia progu alarmowego?

Zgodnie z zasadami strategii, które (jeżeli ją stosujemy) sami przed sobą przyznaliśmy, że są przekonujące i ustawiony przez nas próg alarmowy jest tym, który uważamy za słuszny - obowiązkowo wycofujemy się do inwestycji bezpiecznych.

Działanie tej strategii można prześledzić na poniższym wykresie. Stopniowo podnosimy progi alarmowe. I w momencie przekroczenia tak zdefiniowanego progu kończymy naszą inwestycję przenosząc pieniądze do funduszy bezpiecznych.

Strategia inwestowania podczas wzrostów

 

Warto podkreślić - że strategia ta nie zakłada “łapania górek”. Nie wymaga też od nas “przewidywania przeszłości”. Po prostu każe nam reagować na fakty.

Na powyższym przykładzie wycofujemy się z naszej inwestycji długo po tym jak wystąpiła “górka”. Jeżeli umiemy przewidzieć taki moment - można zakończyć inwestycję właśnie na górce. Jeżeli nie mamy szklanej kuli - pozostają moim zdaniem proste, konkretne strategie oparte o aktualne fakty.

W przykładzie widać co byłoby, gdyby po otrzymanym alarmie nadal trwały spadki - a my nasze pieniądze mamy już zabezpieczone, podczas gdy wielu inwestorów będzie próbowało trwać w swojej inwestycji licząc na odbicie.

Ale przecież może być zupełnie inaczej!

W jaki sposób powinien zachować się inwetor w nieco innej sytuacji.

Strategia inwestowania podczas wzrostów

 

Nie znająć założeń tej strategii mogłoby się wydawać, że jest ona całkowicie nieskuteczna! Przecież kazała nam wycofać się z funduszy akcyjnych tuż przed tym jak rozpoczęły się duże wzrosty!

Tak. Dokładnie tak się stało. Tylko czy inwestor był w stanie przewidzieć, że zaraz potem zaczną się duże wzrosty? Jeżeli tak - to nie powinien stosować takiej strategii, tylko wykorzystać sobie tylko znane zasady analizy rynków pozwalające na tego typu skuteczne przewidywania.

Postawmy się teraz w sytuacji inwestora, który: nie chce być pasjonatem rynków finansowych. Jego nadrzędnym celem jest ochrona kapitału lub wypracowanych zysków.

Nie staraj się zarabiać jak najwięcej... Po prostu inwestuj według własnych zasad bez porównywania się do hipotetycznego inwestora, który potrafił przewidzieć przyszłość.

 

Wydrukuj

Danych do obliczeń dostarczają Analizy Online

Opiekun Inwestora (C) Wszystkie prawa zastrzeżone 2006-2023

Kliknij aby przeczytać: RegulaminRegulamin płatności,  Politykę Prywatności, formularz rezygnacji.

 
 
Symbole literowe ocen (ABCD) - wzór przemysłowy zastrzeżony

Raporty, opracowania, publikacje, oceny statystyczne funduszy, powiadomienia i komentarze portalu Opiekun Inwestora oraz prowadzonych blogów nie mają charakteru rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Opracowania nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia jest właściwa dla konkretnego inwestora. Korzystając z prezentowanych materiałów konieczne jest przeprowadzenie niezależnej oceny oraz zapoznanie się z analizami pochodzącymi z innych źródeł i uwzględnienie innych niż przedstawione czynników ryzyka. Opiekun Inwestora nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie prezentowanych i przekazywanych informacji ani za ich skutki.

Projekt graficzny i realizacja - Infoserwis