Fundusze Inwestycyjne - skuteczne inwestowanie
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
 
 


Porady Opiekuna

Zapisz się na darmowy kurs

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Raporty i publikacje o rynku funduszy inwestycyjnych.
Infolinia - zadzwoń  w godzinach 9-15

Informacje o działaniu strategii Darwin+Defender

Strategia Darwin+Defender wykorzystuje następujące zasady:

 
  Eliminuj najgorszych
Strategia zakłada aby systematycznie posiadać w portfelu dwa najlepsze fundusze.
 
  Uciekaj gdy akcje tracą (przenieś pieniądze do funduszy pieniężnych)
Codziennie sprawdzamy wyniki funduszy akcji polskich uniwersalnych za okres 1 miesiąca i szukamy funduszu, który uzyskał najgorszy wynik. Jeżeli ten wynik jest gorszy od minus 10% to znak, że tego dnia (lub jak najszybciej) należy przenieść pieniądze do funduszy pieniężnych.
 
Wracaj do funduszy akcji gdy zaczęły się wzrosty
Codziennie sprawdzamy wyniki funduszy akcji polskich uniwersalnych za okres 1 miesiąca  i szukamy funduszu, który uzyskał najlepszy wynik.  Jeżeli zysk funduszu jest lepszy niż 10% to znak, że tego dnia (lub jak najszybciej) należy przenieść pieniądze ponownie do funduszy akcyjnych, wybierając dwa najlepsze.
 

 Stosując tylko te kilka zasad strategia Darwin+Defender z jednej strony ochrania wypracowane zyski bardzo wcześnie pozwalając wycofać się do funduszy pieniężnych. Z drugiej strony pokazuje, w którym momencie już trwają wzrosty i należy się do nich „przyłączyć” dokonując konwersji w fundusze akcji.  Dodatkowo dokonując raz w miesiącu konwersji i wybierając zawsze dwa najlepsze fundusze mamy bardzo dużą szansę w okresie wzrostów uzyskać wynik lepszy niż nawet pojedynczy najlepszy fundusz (który w tym czasie raz może mieć wyniki lepsze a raz gorsze).


Strategia nie jest próbą łapania dołków i górek. Zauważmy, że strategia informuje nas o spadkach nie w momencie „górki”, ale dopiero po tym jak najgorszy z funduszy stracił 10%.  Zauważmy jak inne jest to podejście. Zamiast analizować fundusze, które mamy w portfelu - badamy wszystkie fundusze (z grupy polskich akcyjnych uniwersalnych)!


I w tym zdaniu kryje się największa siła strategii. Pieniądze do funduszy pieniężnych przenosimy wtedy gdy stratę 10% przekroczy najgorszy z funduszy. Ale w tym momencie w naszym portfelu (zgodnie z pierwszą zasadą strategii) posiadamy dwa fundusze, które do tych najgorszych raczej nie należą. I te z pewnością straciły znacznie mniej niż najgorsze.

 HISTORYCZNE WYNIKI STRATEGII

 Skuteczność strategii można sprawdzić na podstawie wyników historycznych. Zasady, które stosuje strategia są dokładnie opisane i proste do sprawdzenia. Nie ma tu miejsca na emocje, na przewidywania zachowania się rynków. Po prostu - sprawdzamy codziennie wyniki funduszy za ostatni miesiąc i na tej podstawie określamy w które fundusze należy inwestować.


Dla inwestycji, której początek to dowolna data z przedziału 1995 do 2004  do dziś najgorszy uzyskany wynik to ponad 15% rocznie.

 

Dla porównania wyniki funduszy inwestycyjnych akcyjnych w długim okresie wahały się od 2% do ponad 18% rocznie. Pytanie  - czy wiesz, który wybrać?

 

CZY NA PODSTAWIE DANYCH HISTORYCZNYCH MOŻNA MÓWIĆ O PRZYSZŁYCH WYNIKACH? 

 

Na pewno od razu nasuwa się takie pytanie. I z pewnością nie można powiedzieć: „w okresie 5, 10 lat ta strategia pozwoli zarobić co najmniej kilkanaście procent rocznie”.


DLACZEGO WIĘC WARTO SIĘ TĄ STRATEGIĄ ZAINTERESOWAĆ?

Ponieważ jedną z jej najważniejszych zalet jest szybkie wycofanie się z funduszy akcyjnych gdy zaczynają się większe spadki na rynkach finansowych.
Stosowanie się do zasad tej strategii pozwala wycofać środki:

- z niewielką stratą - gdy akurat kilka dni po tym, jak zaczęliśmy inwestować, zaczęły się spadki na rynkach

- z zyskiem który stosując się do zaleceń strategii udało się zabezpieczyć - jeżeli np. zarobiliśmy 20% i wtedy zaczęły się spadki - wycofując np. po spadkach 15% i tak udało się zachować kilka procent wypracowanego zysku.


JEŻELI STOSUJESZ ZASADĘ KUP I TRZYMAJ

Przeciwieństwem opisywanej zasady jest metoda Kup i Trzymaj, która pozwalała np. stracić nawet ponad 50% (czasem nawet 70%).

Nawet „mniejsza strata” czyli np. 30% może okazać się bardzo trudna do odrobienia (aby bez zmiany funduszu „wyjść na zero” potrzebne są wzrosty 43%”.

Mówi się, że bez problemu taką stratę odrobimy. Często dodaje się słowa: w długim okresie. I podpiera się zdaniem: fundusze akcji pozwalały zarabiać 10-12% rocznie. Niestety - ten wynik uzyskały tylko niektóre. Dokładnie połowa. Druga połowa zarabiała mniej niż 11% rocznie, a część funduszy nawet mniej niż 5% rocznie.


DLACZEGO NIE WARTO POZWALAĆ SOBIE NA STRATĘ?

Po pierwsze - inwestujemy po to aby zarabiać a nie tracić. Po drugie - procent składany, który ma pomóc pomnażać nasze pieniądze nie działa gdy tracimy. Po trzecie - odrabianie strat bez planu, to pozostawienie inwestycji losowi. Nie mając planu nasze inwestowanie oparte jest o emocje.
 

 

 

Wydrukuj

Danych do obliczeń dostarczają Analizy Online

Opiekun Inwestora (C) Wszystkie prawa zastrzeżone 2006-2023

Kliknij aby przeczytać: RegulaminRegulamin płatności,  Politykę Prywatności, formularz rezygnacji.

 
 
Symbole literowe ocen (ABCD) - wzór przemysłowy zastrzeżony

Raporty, opracowania, publikacje, oceny statystyczne funduszy, powiadomienia i komentarze portalu Opiekun Inwestora oraz prowadzonych blogów nie mają charakteru rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Opracowania nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia jest właściwa dla konkretnego inwestora. Korzystając z prezentowanych materiałów konieczne jest przeprowadzenie niezależnej oceny oraz zapoznanie się z analizami pochodzącymi z innych źródeł i uwzględnienie innych niż przedstawione czynników ryzyka. Opiekun Inwestora nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie prezentowanych i przekazywanych informacji ani za ich skutki.

Projekt graficzny i realizacja - Infoserwis