Fundusze Inwestycyjne - skuteczne inwestowanie
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
 
 


Porady Opiekuna

Zapisz się na darmowy kurs

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Raporty i publikacje o rynku funduszy inwestycyjnych.
Infolinia - zadzwoń  w godzinach 9-15
Jesteś w: Poznaj siebie

Poznaj siebie. Jak patrzysz na iwnestowanie

Inwestując musimy znać siebie. Poznać jakie mamy cele, jakie są nasze oczekiwania co do naszych pieniędzy, jak długo zamierzamy inwestować oraz naszą skłonność do inwestycji i ponoszenia ryzyka.

Cele inwestycyjne

Czy osoba w wieku 75 lat będzie inwestować w podobny sposób jak 30 letni manager? Oczywiście nie.

Celem osoby starszej jest zachowanie posiadanego kapitału - nie będzie skłonna do ryzyka, przez które może stracić swoje oszczędności. Osoba młoda i dynamiczna wybierze często bardziej ryzykowne strategie. Nawet w przypadku niepowodzenia będzie jeszcze wiele lat, w trakcie których swoje straty może odrobić. Tego czasu osoba starsza już nie ma.

Podobne różnice występują np. między milionerem a młodym małżeństwem spłacającym kredyt mieszkaniowy. O ile milioner może pozwolić sobie na bardzo ryzykowne inwestowanie o ile nie inwestuje całego swojego majątku, to młode małżeństwo nie może pozwolić sobie na ryzykowne inwestycje, aby móc się utrzymać oraz opłacić raty kredytu.

Horyzont czasowy

Innymi słowy na jak długo inwestujemy.

Załóżmy, że z pieniędzy, które inwestujemy zaczniemy korzystać po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jeżeli mam 30 lat to najwyższy czas zacząć inwestować. Ale w tym wieku mam za sobą niepodważalny atut - młody wiek - dzięki temu mogę inwestować nawet niewielkie kwoty, a procent składany będzie robił swoje (patrz historia Andrzeja i Karoliny). Mogę też inwestować bardziej ryzykownie. Mam wiele lat aby ew. straty odrobić. Z kolei będąc kilka lat przed emeryturą powinienem za cel stawiać raczej zachowanie kapitału - czasu na inwestowanie nie ma wiele, i jeżeli akurat w tych ostatnich latach przed emeryturą wystąpią spadki na rynkach to już nie będę mieć czasu na odrobienie strat a wkrótce z moich oszczędności będę musiał zacząć korzystać.

Poziom akceptacji ryzyka

To ważny element inwestowania pozwalający Ci wybrać najlepsze dla Ciebie inwestycje. Przyjęło się mówić, że im większe ryzyko tym większe możliwe zyski. Prawda. Ale jest także (jak już pisałem) wiedza typu ":nie wiem, że nie wiem", którą często z góry negujemy, gdyż nie mogliśmy się z nią wcześniej spotkać. W ocenach funduszy Opiekuna Inwestora zdarza się, że mniej ryzykowne fundusze pozwalają osiągnąć wyższą stopę zwrotu niż bardziej ryzykowne - szczególnie przy krótszych okresach inwestowania niż 1 rok.

Czym jest poziom akceptacji ryzyka? Aby to ułatwić podzieliliśmy inwestorów na trzy grupy:

  • inwestor ostrożny - akceptuje, że w jednym przypadku na cztery jego wynik będzie gorszy niż przewidywany
  •  

  • inwestor rozważny - akceptuje, że w połowie przypadków jego wynik będzie gorszy niż przewidywany
  •  

  • agresywnie inwestujący - akceptuje, że tylko w jednym przypadku na cztery jego wynik będzie lepszy niż przewidywany
  •  

A czy są inwestycje w pełni bezpieczne? Tak - np. lokaty bankowe.

Oczekiwany poziom zysku

To kolejny element, dzięki któremu można zacząć naprawdę skutecznie inwestować. Jeżeli nie mamy określonej stopy zwrotu, która nas satysfakcjonuje to najprawdopodobniej będziemy działać nierozsądnie i starać się zarobić coraz więcej. A takie dążenie do pieniądza nie daje dobrych wyników a często jest przyczyną dużych strat inwestycyjnych.

Od razu chcę obalić jeden z mitów dotyczących funduszy. Nie istnieje w praktyce reguła, gdzie dla inwestorów ostrożnych należy polecać fundusze pieniężne, dla rozważnych fundusze mieszane a dla inwestujących agresywnie - fundusze akcji. Wszystko zależy od oczekiwanego poziomu zysku. Dlatego koniecznie określ jakich zysków oczekujesz.

Jeżeli zadowolisz się zyskami na poziomie 12% rocznie to może się okazać, że możesz zamiast ryzykownych funduszy akcji(które dla inwestora rozważnego pozwalają w połowi przypadków osiągać więcej niż kilkanaście procent rocznie ale jednocześnie roczna strata może wynieść ponad 40%) wybrać fundusz mieszany, który zapewni w połowie przypadków podobny zysk, ale potencjalna maksymalna strata będzie na poziomie minus kilku procent).

Zachęcamy do wypróbowania oferowanych w naszym portalu indywidualnych ocen funduszy (Dostępne w abonamencie), które bazują na profilu ryzyka, horyzoncie czasowym inwestycji oraz na oczekiwanej stopie zwrotu.

Wydrukuj

Danych do obliczeń dostarczają Analizy Online

Opiekun Inwestora (C) Wszystkie prawa zastrzeżone 2006-2023

Kliknij aby przeczytać: RegulaminRegulamin płatności,  Politykę Prywatności, formularz rezygnacji.

 
 
Symbole literowe ocen (ABCD) - wzór przemysłowy zastrzeżony

Raporty, opracowania, publikacje, oceny statystyczne funduszy, powiadomienia i komentarze portalu Opiekun Inwestora oraz prowadzonych blogów nie mają charakteru rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Opracowania nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia jest właściwa dla konkretnego inwestora. Korzystając z prezentowanych materiałów konieczne jest przeprowadzenie niezależnej oceny oraz zapoznanie się z analizami pochodzącymi z innych źródeł i uwzględnienie innych niż przedstawione czynników ryzyka. Opiekun Inwestora nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie prezentowanych i przekazywanych informacji ani za ich skutki.

Projekt graficzny i realizacja - Infoserwis