Gotowe strategie inwestowania

    
    
    
    Zobacz jakie funkcje udostępnia portal

Czym jest strategia inwestowania?

Strategia to zestaw zasad, które stosujemy inwestując. Zasady te muszą być konkretne i dokładnie określać jakie działania podejmujemy w momencie wystąpienia dokładnie określonej sytuacji.

Na wielu portalach firm inwestycyjnych można odnaleźć ankiety, które pozwalają określić tzw. profil inwestora. Po wypełnieniu testu może okazać się, że jesteśmy inwestorem "średnio konserwatywnym" i nie akceptujemy "dużej straty" oczekując przy tym "umiarkowanego zysku".

W propowanym przez nas świadomym podejściu do inwestowania takie informacje nie tylko nie pomagają, ale wręcz szkodzą, prowadząc inwestora w stronę świadomego tracenia pieniędzy.

Co oznacza zdanie: "nie akceptuję dużej straty"? Niewiele. W praktyce, gdy nasze pieniądze w funduszach stracą 10% uznamy, że nie jest to duża strata. Gdy strata wzrośnie do 20% nadal możemy uznać, że strata duża nie jest. Wszystko zależy od emocji. A emocje prowadzą często do nieracjonalnych decyzji. Dlatego często gdy pieniądze straciły już 30% i uznamy, że to już jest "duża strata" zaczniemy zastanawiać się co teraz zrobić. A podczas gdy zastanawiamy się - często nasze pieniądze nadal tracą.

Przykład dobrze zdefiniowanej zasady to np.: "Jeżeli mój portfel funduszy przekroczy stratę 6% wszystkie zainwestowane pieniądze przenoszę do dwóch funduszy pieniężnych". Jest konkretna - ma dokładnie określony próg straty. I dokładnie określa co mamy zrobić gdy to się stanie.

Jak stworzyć własną strategię?

Jeżeli jesteśmy doświadczonym inwestorem i posiadamy dużą wiedzę o rynkach finansowych - takie strategie możemy tworzyć samodzielnie.

A co mają powiedzieć osoby, które wybrały fundusze jako rozwiązanie nie wymagające wiedzy i chcą po prostu oszczędzać w ten sposób na przyszłość dzieci lub na własną emeryturę? Nie są i nie chcą być pasjonatami rynków finansowych? I dlatego wybrały np. polisy inwestycyjne jako sposób na osiągnięcie własnych celów?

Aby pomóc skutecznie inwestować w fundusze portal dostarcza dwie gotowe strategie inwestowania. Nie wymagają one żadnej wiedzy. I są gotowym sposobem na aktywne zarządzanie własnymi pieniędzmi.

Dlaczego przy sprzedaży funduszy nie poleca się posiadania strategii?

Ponieważ to jest sprzedaż. Trudno zaoferować fundusze osobie, która chce oszczędzać na własną przyszłość jednocześnie zachęcając do samodzielnego stosowania jakiejkolwiek strategii i śledzenia rynków finansowych.

Nawet znając strategie, trudno było dotychcas polecać je klientom. Każda strategia wymaga aby obserwować wyniki funduszy, sprawdzać wartość portfela. A to zajmuje czas. Którego w dzisiejszych czasach mamy bardzo mało.

To czego większość inwestorów oczekuje to oddanie pieniędzy w zarządzanie funduszom. Przeczytej dokładnie punkt "Zastanawiasz się po co zmieniać fundusze" aby przekonać się dlaczego celem funduszu nie jest to aby Twoje pieniądze zarabiały.

Jedynym sposobem aby to czy zarobimy lepiej niż na lokacie nie było tylko wynikiem szczęścia jest aktywnie zarządzać posiadanym portfelem funduszy. Polisa inwestycyjna, często oferowana jako "tajemnicza skrzynka, która zarabia dla nas pieniądze" niczym nie różni się od inwestowania w fundusze "poza polisą". Polisa oferuje dostęp do dużej ilości funduszy - i tylko od tego w jaki sposób będziemy nimi zarządzać zależy końcowy wynik naszej inwestycji.

To co oferuje portal Opiekun Inwestora to nie tylko gotowe strategie i porady jak tworzyć własne zasady inwestowania. To przede wszystkim system powiadomień i alarmów e-mail/ SMS, który w Twoim imieniu analizuje i sprawdza zasady stosowanych przez Ciebie strategii.

Zamiast codziennie sprawdzać wyniki funduszy portal zrobi to za Ciebie. A informację prześle tylko w przypadku gdy wymagają tego Twoje inwestycje. Oszczędzasz swój czas, a Twoje inwestycje są pod kontrolą przez 24 godziny na dobę.

Zastanawiasz się po co zmieniać fundusze?

Przecież od tego aby nasze pieniądze zarabiały są przecież zatrudni zarządzający? Niestety nie. Zatrudnieni są w nieco innym celu. A ich działania są ograniczone przez statut funduszu, który narzuca w co muszą inwestować.

Celem działania funduszy inwestycyjnych nie jest przynosić zyski inwestorom...
Celem funduszu jest zarobić więcej niż tzw. benchmark (czyli coś do czego fundusz się porównuje)
Fundusz akcyjny może uznać rok za bardzo udany, jeżeli stracił 40%!
Tak. Twoje pieniądze straciły 40% a fundusz akcji w rankingach będzie na pierwszym miejscu. A zarządzającym należą się premie. Za to, że w tym samym czasie giełda straciła 50%. Fundusz osiągnął sukces.
Gdy na giełdach trwają spadki fundusz akcji po prostu musi tracić.
Zgodnie ze swoim statutem musi inwestować w akcje. Jedyne co może zrobić to starać się stracić mniej niż inni.
Gdy na giełdach trwają spadki prywatny inwestor nie może wtedy mieć żadnych sentymentów.
Zamiast świadomie tracić pieniądze wierząc w zarządzających funduszem akcyjnym należy zabezpieczyć nasze pieniądze w funduszu pieniężnym.
Fundusz pieniężny stabilnie i powoli zarabia niezależnie od sytuacji na giełdzie 
Zyski te najczęściej są zbliżone, czasem lepsze od lokaty bankowej. Podczas gdy fundusze akcji tracą 40% podczas kryzysu na giełdach - fundusze pieniężne zarabiają 4-7% w ciągu roku. 

Sprawdź gotowe strategie inwestowania!

Strategia inwestowania

Strategia Darwin+Defender gdy inwestujesz długookresowo
Doskonała przede wszsytkim dla polis inwestycyjnych (Axa, Aegon, Skandia, Generali). Raz w miesiącu otrzymasz oceny najlepszych funduszy, i dodatkowo sygnały zmiany funduszy akcyjnych na pieniężne i na odwrót.

Nagranie wideoInstrukcja, pomoc, dodatkowe informacje
Strategia inwestowaniaStrategia Kroczącego Stop Loss gdy inwestujesz krótkookresowo
Doskonała gdy inwestujesz na okres kilku miesięcy, na rok, dwa. Stosując tę zasadę możesz śmiało inwestować w fundusze akcyjne. Nawet gdy jesteś inwestorem ostrożnym!
Nagranie wideoInstrukcja, pomoc, dodatkowe informacje
 Strategia inwestowaniaPorady - gdy chcesz tworzyć własne strategie inwestowania
Dla osób, które chcą na inwestowanie poświęcić więcej czasu portal udostępnia rozbudowany system powiadomień. Oraz wiedzę w jaki sposób tworzyć własne strategie lub modyfikować te istniejące dodając do nich element ryzyka - z szansą na duże zwiększenie zysków.
Instrukcja, pomoc, dodatkowe informacje
 

Wydrukuj

 
Wydruk wykonany w serwisie Opiekun Inwestora (https://system.opiekuninwestora.pl/)