Fundusz inwestycyjny - co to takiego?

W największym skrócie: fundusz inwestycyjny przyjmuje pieniądze od inwestorów, po to aby nimi zarządzać. Od lat powtarza się zdanie "w naszym funduszu Twoimi pieniędzmi zarządzają profesjonaliści". Ale - niestety ich cel jest całkiem inny niż prywatnego inwestora...

Fundusze dzielą się na kilka grup - i w zależności od tego w swoim statucie zapisują pewne ograniczenia.

Na czym zarabia fundusz inwestycyjny?

Jedynym zyskiem funduszu jest tzw. opłata za zarządzanie. Przy czym - ponownie przypominamy - nie jest to opłata za to, że fundusz stara się aby inwestor zarobił. Jest to opłata za zarządzanie wpłaconymi do funduszu pieniędzmi zgodnie ze statutem danego funduszu.

W czasie gdy giełdy tracą fundusz akcji także pobiera opłatę za zarządzanie. i jest to opłata pobierana za kupowanie akcji, które tracą. Fundusz wprost pisze o tym w swoim statuci. Zarządzający funduszem wie, że trwa bessa - ale zgodnie ze statutem musi po prostu kupować akcje.

Inwestor może się na to godzić. Lub - wykorzystując to, że każdy fundusz można sprzedać i zmienić np. na fundusz pieniężny (który nie inwestuje w akcje) po prostu nie tracić.

Ile zarabia fundusz?

Opłata za zarządzanie - to po prostu "zysk" funduszu. W końcu każdy fundusz to osobna firma. I to zupełnie normalne, że pobierają za swoje usługi opłaty. Zadaniem inwestora jest odpowiednio wykrorzystać różne fundusze.

W przypadku funduszy akcji opłata to najczęściej 4% rocznie od całości zgromadzonego przez fundusz kapitału.
W przypadku funduszy pieniężnych opłata to najczęściej 1% rocznie od całości zgromadzonego przez fundusz kapitału.
W inncyh funduszach opłata z reguły mieści się gdzieś w przedziale 1-4%.

Co ważne - fundusz nie może zarabiać więcej niż podał w swoim statucie. Gdy fundusz akcji dla inwestora zarobi 50%, sam dla siebie pobierze jedynie 4%.

Opłata za zarządzanie - czyli zysk funduszu - pobierany jest przez fundusz codziennie (jako 1/365 opłaty rocznej). I swój "zysk" wlicza w wycenę publikowaną na swoich stronach. Czyli cena funduszu uwzględnia już jego zysk. Tak samo jak cena czekolady w sklepie uwzględnia zysk producenta.

Czy fundusz ma jakikolwiek interes aby zachęcać do zmiany funduszu na inny?

Przykładowo: czy zarządzający funduszem akcji kiedykolwiek powie: "Drodzy inwestorzy, na giełdzie trwa bessa, prognozujemy duże spadki, zalecamy zmianę funduszu na fundusze bezpieczne". Oczywiście nie. Ponieważ wtedy fundusz zarabiałby mniej (jeżeli inwestorzy wypłacą pieniądze z funduszu - fundusz pobiera opłatę od mniejszej ilości zgromadzonych pieniędzy).

Dlatego fundusze inwestycyjne opracowały marketingowe wykresy, które poprzez odpowiednio dobrane dane starają się przekonać, że w długim okresie świetnie się zarabia, że strata jest wirtualna - wszystko w jednym celu - biznesowym.

Wydrukuj

 
Wydruk wykonany w serwisie Opiekun Inwestora (https://system.opiekuninwestora.pl/)