Fundusze Inwestycyjne - skuteczne inwestowanie
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
 
 


Porady Opiekuna

Zapisz się na darmowy kurs

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Raporty i publikacje o rynku funduszy inwestycyjnych.
Infolinia - zadzwoń  w godzinach 9-15

Mit: W długim okresie zarabiamy w funduszach akcji 8% rocznie

Sprawdź fakty dotyczące inwestowania w fundusze

Czy odwiedzając salon samochodowy oczekujesz, aby sprzedawca na wstępie wyjął spod lady raport o usterkowości, i wskazał, że np. model, który Cię interesuje nie jest w czołówce tych najbardziej bezawaryjnych? I że np. naprawa niektórych usterek może być bardzo kosztowna? Lub, że gwarancja nie obowiązuje na pewne, ważne elementy pojazdu.

Zapewniam Cię, że dokładnie tak samo jest w świecie finansów.

Dlatego we wszelkich materiałach reklamowych zawsze zobaczysz wyniki tych najlepszych funduszy a daty dobrane w taki sposób, aby wynik był jak najwyższy. W końcu chodzi o sprzedaż...

Między rynkiem samochodowym a finansowym jest pewna różnica...

O ile o samochodach można przeczytać wiele pism, mniej lub bardziej niezależnych i samemu zorientować się na rynku. To w przypadku funduszy inwestycyjnych o rzetelną i bezstronną analizę trudno.

Większość informacji na temat funduszy publikowana jest na stronach banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych, firm pośrednictwa finansowego oraz doradców finansowych. Publikacje w mediach są także podpisywane przez osoby z branży. Czy trzeba tłumaczyć, że będą promowały takie sposoby inwestowania, które zwiększą sprzedaż?

Tak naprawdę inwestorzy chcą usłyszeć, że inwestowanie w fundusze jest proste, przyjemne i można pieniądze po prostu zostawić na wiele lat a o resztę martwić się będą zarządzający... I to właśnie słyszą. 

Ponieważ firma Opiekun Inwestora nie sprzedaje funduszy inwestycyjnych może na rynek funduszy i zasady inwestowania patrzeć całkiem obiektywnie i bezstronnie - opierając się na faktach zamiast danych teoretycznych. 

Inwestowanie na zasadzie Kup i Trzymaj w długim okresie jest jedną z gorszych metod inwestowania. Nie jest to tylko nasze subiektywne zdanie. Po prostu potwierdzają to liczby. 

Ile tak naprawdę zarabiało się w funduszach w długim okresie?

1. Wyniki funduszy w okresie 10 lat 

Można pokazać, że inwestor, który wybrał fundusz UniKorona Akcje w roku 1999 i zainwestował na to lat zarobił 330%.

Jest to akurat ten najlepszy wynik funduszy akcyjnych. Innego dnia w 1999 roku inwestycja w fundusz Pioneer Akcji dała w 10 lat stratę 3,6%. Jeden i drugi to fundusz akcji. Obie inwestycje trwały 10 lat. Połowa takich 10 letnich inwestycji w fundusze akcji dała zysk gorszy niż 116%.

Dodajmy, że w tym samym czasie najgorsza inwestycja w fundusz pieniężny to ... niewiele mniej: 90%

2. Wyniki funduszy w okresie 10 lat (wyniki średnioroczne)

Czy zdażyło Ci się zastanawiać dlaczego wyniki długookresowe pokazuje się jako wynik w n-lat? Czyli np. fundusz UniKorona Akcje zarobił 330% w 10 lat?

Taki wynik po prostu "dobrze wygląda". Na pierwszy rzut oka może wtedy wydawać się, że to 33% rocznie - czyli znacznie lepiej niż inflacja... To oczywiście wielki błąd (procentów nigdy nie dzielimy przez ilość lat) - ale tyle razy słyszałem już takie obliczenia na różnych prezentacjach - że muszę to wyraźnie podkreślić.

Jak zatem wyglądały wyniki funduszy w długim okresie, gdy policzymy poprawnie wynik średnioroczny.

Zysk 330% w UniKorona Akcje to 15,7% średniorocznie. Tylko szansę na to miał jeden na 2500 inwestorów (musiał w roku 1999 wybrać akurat ten fundusz i ten najlepszy dzień).

Połowa takich 10 letnich inwestycji w fundusze akcji dała zysk gorszy niż 8% średniorocznie. Najgorszy - przyniósł stratę.

W tym czasie wyniki funduszy pieniężnych to od 6,5% do 7,7% średniorocznie. Bez stresów związanych ze spadkami i euforią podczas wzrostów na giełdach. 

3. A gdy uwzględnimy podatek i inflcję w tym okresie?

Poniżej znajdziesz zestawienie pięciu najlepszych i pięciu najgorszych wyników wyników 10 letnich inwestycji w fundusze akcyjne. Wynik uwzględnia podatek od zysku oraz wpływ inflacji. 

 
To są fakty. Czy rzeczywiście w funduszach akcji zarabia się spokojnie 8% rocznie?

Dlaczego wyniki funduszy akcji w długim okresie często są tak zaskakująco niskie? 

To efekt wzrostów i spadków na rynkach finansowych. Fundusze akcji muszą cały czas dużą część pieniędzy inwestować na rynku akcji. Także podczas spadków.Im większy spadek cen portfela akcji - tym więcej zysku potrzeba aby ten spadek "odrobić" .

  • Aby odrobić stratę 30% wystarczy aby uzyskać zysk = +43%.
  • Aby odrobić stratę 40% trzeba już osiągnąć duży zysk = +66%.
  • Aby odrobić stratę 50% zysk musi się już podwoić! Czyli wzrost o +100%.
  • Aby odrobić stratę 60% robi się gorąco. Musimy odrobić = +150%.
  • Aby odrobić stratę 70% robi się gorąco. Musimy odrobić aż = +233%.

Warto pamiętać, że celem zarządzających funduszem akcji nie jest zarobić. Celem jest uzykać wynik lepszy od tzw. benchmarku, najczęściej zbliżonym do indeksu giełdowego. A to nie przekłada się na zyski w naszym portfelu.

Czy jest na to rozwiązanie? 

Naszym zdaniem jedyne wyjście to aktywne inwestowanie. Przy czym nie chodzi o "skakanie" między funduszami. To co jest najważniejsze to odpowiednio zaplanować nasze działania, skorzystać z gotowych strategii lub zdefiniować własne.

Wydrukuj

Danych do obliczeń dostarczają Analizy Online

Opiekun Inwestora (C) Wszystkie prawa zastrzeżone 2006-2025

Kliknij aby przeczytać: RegulaminRegulamin płatności,  Politykę Prywatności, formularz rezygnacji.

 
 
Symbole literowe ocen (ABCD) - wzór przemysłowy zastrzeżony

Raporty, opracowania, publikacje, oceny statystyczne funduszy, powiadomienia i komentarze portalu Opiekun Inwestora oraz prowadzonych blogów nie mają charakteru rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Opracowania nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia jest właściwa dla konkretnego inwestora. Korzystając z prezentowanych materiałów konieczne jest przeprowadzenie niezależnej oceny oraz zapoznanie się z analizami pochodzącymi z innych źródeł i uwzględnienie innych niż przedstawione czynników ryzyka. Opiekun Inwestora nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie prezentowanych i przekazywanych informacji ani za ich skutki.

Projekt graficzny i realizacja - Infoserwis
wczytywanie