
Portfele modelowe
W produktach typu "polisa inwestycyjna" - świetnych z uwagi na możliwość aktywnego zarządzania przy braku podatki przy dokonywaniu zmian między funduszami inwestor otrzymuje dostęp do wielu funduszy. Którymi sam powinien zarządzać, jeżeli oczekuje zysków a nie wyniku zależnego od szczęścia.
Aby produkty te lepiej się sprzedawały wprowadzono tzw. portfele modelowe. W ramach tych portfeli profesjonaliści mają zarządzać naszymi pieniędzmi. Przecież inwestor sam się na tym nie zna.
I wiele osób wybiera takie portfele modelowe - często nie mając wiedzy o tym w jaki sposób zarządza się ich pieniędzmi.
- Portfel moldelowy akcyjny - to nic innego jak świadoma zgoda na to, że w długim okresie zyski będą niewielkie, i wyrażenie zgody na to aby tracić gdy giełdy tracą. Zarządzający takim portfelem będzie w naszym imieniu wybierać fundusze akcyjne - także wtedy gdy te fundusze przynoszą straty. Wszystko za naszą zgodą.
- Portfel modelowy aktywnej alokacji - który w założeniach ma w imieniu inwestora kupować fundusze akcji gdy giełdy rosną i fundusze obligacji gdy giełdy tracą - niestety takie działanie ma jedynie wypisane na papierze. Wystarczy spojrzeć na wyniki takich portfeli - pamiętając, że konieczne jest odjęcie od takich wyników kosztów polisy inwestycyjnej.
Portfele modelowe – czy to się opłaca?
Zbadaliśmy portfele modelowe dostępne w polisach Axa, Nordea, Generali, Skandia. Wynik raportu można podsumować jednym zdaniem: nie jest dobrze.
Pełen raport można otrzymać bezpłatnie podając adres e-mail w formularzu na tej stronie.
Wydrukuj
Wydruk wykonany w serwisie Opiekun Inwestora (https://system.opiekuninwestora.pl/)