Fundusze Inwestycyjne - skuteczne inwestowanie
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
 
 


Porady Opiekuna

Zapisz się na darmowy kurs

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Raporty i publikacje o rynku funduszy inwestycyjnych.
Infolinia - zadzwoń  w godzinach 9-15
Jesteś w: Jaki próg alarmu wybrać

Kroczący Stop Loss - jaki próg alarmu wybrać?

Definiując zasady Kroczącego Stop Loss należy wskazać procentowy próg alarmowy, którego ma pilnować system portalu Opiekun Inwestora. Próg alarmowy podawany jest w procentach.

Poniżej prezentujemy przykładowe zasady definiowania progu alarmowego w zależności od rodzaju wybranego funduszu wraz z uzasadnieniem. Są to wartości sugerowane, natomiast mogą być dowolnie zmieniane, zależnie od indywidualnych preferencji.

Podstawowe zasady

Próg 2 procentPróg 10 procentPróg alarmowy: tyle procent ile miesięcy trwa inwestycja.
Z ograniczeniem: 2-10%. Dla krótkich inwestycji należy bardzo szybko podjąć decyzję o przerwaniu inwestycji czyli stosować niższe progi alarmowe.

Próg warto dopasować do rodzaju funduszy, który monitorujemy

Próg 2 procentFundusze obligacji rynku polskiego
Fundusze te zarabiają więcej niż fundusze pieniężne, jednak czasem potrafią przynosić straty, nawet ponad 20%. Proponujemy tutaj niski próg alarmu. Po to aby bardzo szybko zareagować i profilaktycznie zakończyć inwestycję gdy tylko fundusze obligacji zaczęły tracić.
Próg 5 procentFundusze obligacji zagranicznych
Tutaj dochodzi dodatkowe ryzyko walutowe (ale też i szansa na zyski wynikająca ze wzrostu kursu waluty). Powoduje to większą zmienność notowań. Stąd proponujemy nieco wyższy próg alarmowy.
Próg 5 procentFundusze alternatywne, fundusze hedge
Podczas gdy giełda traci alternatywą mogą być także fundusze, które w tym czasie starają się zarabiać. Fundusze te mogą jednak przynieść straty i "zachować" się w sposób inny niż oczekiwany. Zamiast biernie tracić to co udało się zarobić - warto w tym przypadku wycofać się przy niewielkim progu alarmowym.
Próg 6 procentFundusze akcji małych-średnich spółek (przy modyfikacji strategii Opiekun Zysku).
Fundusze te potrafią zarabiać lepiej niż zwykłe fundusze akcji. Podczas spadków mogą tracić szybciej. Stąd niższy próg alarmowy to 6% - aby nie przekroczyć progu 10%, a tym samym nie zaniżyć wyników strategii.
Próg 8 procentFundusze akcji zagranicznych  (przy modyfikacji strategii Opiekun Zysku).
Z uwagi na ryzyko walutowe warto utrzymać próg alarmowy na poziomie 8%.
Próg 12 procentNie ma uzasadnienia godzić się na dużą stratę.
Niezależnie od wybranego funduszu najwyższy próg, który można rozważać proponujemy przyjąć w wysokości 12%.

Kroczący stop loss alternatywnie...

Powyższe propozycje wykorzystania Kroczącego Stop Loss dotyczyły monitorowania już zainwestowanych pieniędzy.

Powiadomienie to można wykorzystać do innych celów. Przykładowo definiując wysoki próg alarmowy (np. 20%) dla indeksu giełdowego otrzymamy informację, gdy wyniki danej giełdy spadły o więcej niż zadany próg od ostatniej "górki". Jest to informacja o pojawieniu się poważnej przeceny na giełdzie. Warto zapoznać się z ocenami rynku w oczach analityków. I jeżeli jest cień szansy na wzrosty - wtedy można rozważyć decyzję o inwestycji według zasad Kroczącego Stop Loss w fundusze akcji na danym rynku. W najgorszym przypadku strategia zapewni minimalną stratę.

Próg alarmu to nie to samo co możliwa strata

Podane powyżej progi alarmowe dotyczą strategii Kroczącego Stop Loss.
Jak może wyglądać przykładowa, pesymistyczna inwestycja.

Określamy czas trwania inwestycji
To przykładowo 10 miesięcy.
Definiujemy Kroczący Stop Loss z jasno podanym progiem alarmowym
Może to być np 10% (inwestycja w fundusze akcji na 10 miesięcy).
Jeżeli od samego początku będą trwały spadki
Po przekroczeniu progu alarmowego (np. przy wyniku -11%) składamy zlecenie sprzedaży 
Zlecenie sprzedaży wykona się z reguły następnego dnia lub w dniu D+2
Może zdarzyć się, że nadal trwają spadki. Na przykład kolejne 2%. Strata inwestora w tym momencie wynosi ponad 10%, zadeklarowane jako próg alarmowy.
Do końca 10-miesięcznego okresu (wstępnie zadeklarowanego przez inwestora)
Należy pieniądze pozostawić w funduszu bezpiecznym / na lokacie bankowej.

Strategia Kroczącego Stop Loss zakłada inwestowanie na określony z góry okres czasu. Im dłuższy tym większy próg alarmowy można wybrać. Jeżeli w drugim miesiącu pojawi się alarm przekroczenia progu alarmowego inwestor powinien zakończyć inwestycję w funduszu akcyjnym - a następnie do końca zaplanowanego czasu inwestycji w bezpieczny sposób pozwolić zarabiać w bezpiecznych narzędziach (fundusze pieniężne/ lokata bankowa). W ten sposób nawet przy większej stracie niż zaplanowana - przez kolejne miesiące końcowy wynik zbliża się do progu akceptowalnej straty.

Jeżeli inwestor nie będzie od samego początku tracił - czyli przyjmujuemy wersję inną niż pesymistyczna - to wystarczy jakikolwiek wzrost ceny funduszu, aby próg alarmowy podniósł się, zmniejszając szanse na stratę.

Przy zleceniu sprzedaży wycena funduszu może dalej tracić. Tak, ale też może wzrosnąć. Przy wielokrotnym stosowaniu tej strategii problem ten przestaje mieć znaczenia. Czasem opóźnienie D+1 lub D+2 będzie skutkowało dalszym spadkiem ceny funduszu, czasem wzrostem. Efekt negatywny i pozytywny się uśredni.

 

 

 

Wydrukuj

Danych do obliczeń dostarczają Analizy Online

Opiekun Inwestora (C) Wszystkie prawa zastrzeżone 2006-2023

Kliknij aby przeczytać: RegulaminRegulamin płatności,  Politykę Prywatności, formularz rezygnacji.

 
 
Symbole literowe ocen (ABCD) - wzór przemysłowy zastrzeżony

Raporty, opracowania, publikacje, oceny statystyczne funduszy, powiadomienia i komentarze portalu Opiekun Inwestora oraz prowadzonych blogów nie mają charakteru rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Opracowania nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia jest właściwa dla konkretnego inwestora. Korzystając z prezentowanych materiałów konieczne jest przeprowadzenie niezależnej oceny oraz zapoznanie się z analizami pochodzącymi z innych źródeł i uwzględnienie innych niż przedstawione czynników ryzyka. Opiekun Inwestora nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie prezentowanych i przekazywanych informacji ani za ich skutki.

Projekt graficzny i realizacja - Infoserwis