Co robić aby skutecznie inwestować?

Co robić aby skutecznie inwestować?

Fundusze inwestycyjne to nie giełda. Cechują się małą zmiennością. Mają jasno określone zasady inwestowania (fundusze akcji inwestują w akcje, fundusze obligacji w obligacje itp). Są wyceniane codziennie - i codziennie można dokonać zmian między nimi. I te cechy można świadomie wykorzystać.

Czyli inwestować aktywnie. Oczywiście będą mówić, że to nie działa, że się nie da. W roku 2007 mówiliśmy w wywiadzie wideo (dostępny na blogu), że nie można pieniędzy w funduszach pozostawić bez nadzoru i trzeba reagować gdy giełda traci. Kto posłuchał wtedy naszych rad - wie, że mieliśmy rację. I wiedzą o tym jego pieniądze...

Czy wiesz, że w roku 2008 wielu inwestorów podczas bessy straciło 50% zainwestowanych pieniędzy? Aby wyjść na zero potrzeba zysku 100%. A teraz proste ćwiczenie - sprawdź proszę ile zarabiały fundusze PKO Akcji, Pioneer Akcji w ostatnich 10 lat... Podpowiadamy: mniej niż 100%... Jak widać - czasem odrobienie takiej straty może zająć 10 lat... A wystarczyło wycofać się przy stracie 10-15%.

Dlaczego tak prostej zasady wtedy nie promowano? Ponieważ kto miałby czas codziennie sprawdzać ceny funduszy aby wiedzieć kiedy przenieść pieniądze do funduszu bezpiecznego. Opiekun Inwestora rozwiązuje ten problem. Po prostu otrzymasz e-mail gdy coś takiego się wydarzy.

Inwestowanie w funduszach może być bardzo proste - gdy masz odpowiednie narzędzia. I takie narzędzia Tobie oferujemy. Warto dodatkowo poświęcić kilka godzin na zapoznanie się z podstawowymi zasadami inwestowania. A zainteresowanych zapraszamy na szkolenia i warsztataty (także online).

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami
Jakie informacje otrzymamInwestować aktywnie
Fundusze akcji w długim okresie zarabiały średnio 3-4% średniorocznie ponad inflację. To odrobinę więcej niż lokata bankowa. Aktywne inwestowaniemogło przynieść zyski3-4 razy większe.
Zasady działaniaBędą mówić nie da się...
Najczęściej usłyszysz: nie da się łapać górek i dołków ani przewidywać przyszłości. Zachęcanie do zasady "wpłać i zapomnij" jest po prostu w interesie funduszy i ich sprzedawców. Ale nie w interesie inwestora, który zamiast namity powinien patrzeć na zyski.
Modyfikacje (dla zainteresowanych)A to wcale nie jest takie trudne
Zamiast przewidywać przyszłość wystarczy reagować na to co już się wydarzyło. Tak - zyski będą niższe niż u wróżki :) ale i tak znacznie większe od zasady "wpłać i zapomnij".
 

 

Wydrukuj

 
Wydruk wykonany w serwisie Opiekun Inwestora (https://system.opiekuninwestora.pl/)