Fundusze Inwestycyjne - skuteczne inwestowanie
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
 
 


Porady Opiekuna

Zapisz się na darmowy kurs

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Raporty i publikacje o rynku funduszy inwestycyjnych.
Infolinia - zadzwoń  w godzinach 9-15
Jesteś w: Inwestować aktywnie!

Warto inwestować aktywnie

Co to znaczy: inwestować aktywnie?

Oznacza to przenoszenie pieniędzy międy funduszami po to aby zarabiać więcej, lub po to aby nie tracić gdy dany rodzaj fundusz traci. Fundusze to nie giełda i w najprostszej postaci wystarczy dokonać kilku zmian w ciągu roku. Liczbę ponad 12 zmian w ciągu roku uważamy już zabardzo aktywne inwestowanie.

Częste zmiany portfela akcji zostawmy zarządzającym funduszami. Inwestor kupując funduszu kupuje pośrednio pakiet ponad 20 akcji, którymi zarządza w naszym imieniu zarządzający funduszem. Wystarczy tylko reagować na zmieniającą się sytuację:

  • w czasie gdy giełda traci - tracić będą fundusze akcji. Rozumiejąc ten mechanizm - nie trzeba w stratach uczestniczyć. Jest wiele funduszy, które nie kupują akcji - i wtedy warto w tych funduszach przeczekać okres spadków. Kiedy zmieniać fundusze - w tym pomoże np. gotowa strategia Opiekun Zysku dostępna w portalu,
  • inwestowanie aktywne może też oznaczać zmiany od czasu do czasu funduszy tej samej kategorii. Jeżeli giełdy nadal rosną, a posiadany przez nas fundusz zaczął zarabiać wolnie niż inne - wystarczy zmienić go na inny, lepszy. W tym pomogą oceny funduszy dostępne w ramach abonamentu.

Aby aktywnie inwestować nie trzeba być ekspertem!

Ponieważ zmiany sposobu inwestowania (akcyjne/ bezpieczne) nie opieramy na próbach przewidywania przyszłości, ale na reagowaniu na to co się już wydarzyło.

Reagowanie na fakty zamiast przewidywania przyszłości

Niebieska linia na wykresie to przebieg wyników giełdy. Charakteryzuje się okresami wzrostów i spadków. Podobnie zachowują się pojedyncze fundusze akcji. Ale inwestor nie musi godzić się na taki sposób inwestowania.

Gdyby umieć idealnie przewidzieć "górki" i "dołki"...
To przebieg naszej inwestycji wyglądałby tak jak czerwony wykres. Obdarzeni wiedzą o przyszłości moglibyśmy zarabiać na rynku funduszy spokojnie ponad 40% rocznie.To oczywiście niemożliwe.
Zasady iwnestowania, które promujemy nie przewidują przyszłości. Reagują na fakty ...
Przebieg inwestycji wygląda wtedy jak zielony wykres. Zamiast zastanawiać się, czy jutro będzie "górka" po prostu należy wycofać się z inwestycji agresywnej gdy giełda już zaczęła tracić. Czyli po fakcie. Trzeba pogodzić się z chwilowym niewielkim, kilkuprocentowym spadkiem. Zamiast świadomie godzić się na straty rzędu kilkudziesięciu procent.

Po co zmieniać fundusze?

Ponieważ fundusze działając według ograniczeń narzoconych w statutach mają inny cel niż to aby zarobił inwestor. Przykładowo: celem funduszu akcji jest zarobić więcej niż indeks giełdowy. A to oznacza, że gdy podczas bessy (spadków na giełdzie) indeks giełdowy straci 60%, a fundusz straci 50% to fundusz osiągnął swój cel. Uzyskał wynik lepszy niż giełda. W tym przypadku mniej stracił. Dla inwestora nie jest do dobra informacja - stracił połowę zainwestowanych pieniędzy.

Dlatego podczas gdy giełdy zarabiają warto inwestować w fundusze akcyjne. A podczas gdy giełdy tracą zabezpieczać to co udało się zarobić przenosząc całość pieniędzy do funduszy bezpiecznych. Nie może tutaj być żadnych sentymentów do zarządzających czy też nazwy funduszu.

 

Wydrukuj

Danych do obliczeń dostarczają Analizy Online

Opiekun Inwestora (C) Wszystkie prawa zastrzeżone 2006-2023

Kliknij aby przeczytać: RegulaminRegulamin płatności,  Politykę Prywatności, formularz rezygnacji.

 
 
Symbole literowe ocen (ABCD) - wzór przemysłowy zastrzeżony

Raporty, opracowania, publikacje, oceny statystyczne funduszy, powiadomienia i komentarze portalu Opiekun Inwestora oraz prowadzonych blogów nie mają charakteru rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Opracowania nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia jest właściwa dla konkretnego inwestora. Korzystając z prezentowanych materiałów konieczne jest przeprowadzenie niezależnej oceny oraz zapoznanie się z analizami pochodzącymi z innych źródeł i uwzględnienie innych niż przedstawione czynników ryzyka. Opiekun Inwestora nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie prezentowanych i przekazywanych informacji ani za ich skutki.

Projekt graficzny i realizacja - Infoserwis